.. _metoda:
Неуронске мреже подржане физичким законима
==============================================
Неуронска мрежа поткрепљена физичким законима (у даљем тексту НМПФЗ) је техника машинског учења која може се користити за апроксимацију решења парцијалне диференцијалне једначине. Парцијалне диференцијалне једначине са одговарајућим почетним и граничним условима могу се изразити у општем облику као:
.. math::
:label: eq:osnovne
u_{t}\mathcal{+ N}\lbrack u\rbrack &= 0,\ \ X \in \Omega,\ t \in \lbrack 0,T\rbrack, \\
u(X,0) &= h(X),\ \ X \in \Omega, \\
u(X,t) &= g(X,t),\ \ X \in \Omega_{g},\ t \in \lbrack 0,T\rbrack.
Овде је :math:`\mathcal{N}` диференцијални оператор, :math:`X \in {\Omega \subseteq R}^{d}` и :math:`t \in R` представљају просторне и временске координате, респективно, док је :math:`\Omega \subseteq R` целокупни домен проблема. :math:`\Omega_{g} \subseteq \Omega` представља рачунски домен граничних услова, :math:`u(X,t)` је решење парцијалне диференцијалне једначине са почетним условом :math:`h(X)` и граничним условом :math:`g(X,t)`. Оваква формулација се такође може применити и на парцијалне диференцијалне једначине вишег реда, пошто се једначине вишег реда могу написати и у облику система једначина првог реда.
У оригиналној формулацији :cite:t:`raissi2019physics`, НМПФЗ се састоји од две подмреже:
- апроксиматор мреже и
- резидуалне мреже.
**Апроксиматор мрежа** прима улаз :math:`(X,t)`, пролази кроз процес обуке и као излаз даје приближно решење :math:`\widehat{u}(X,t)` парцијалне диференцијалне једначине. Мрежа апроксиматора се тренира на мрежи тачака, тзв. **колокационих тачака**, узоркованих из домена проблема. Тежине и пристрасности (енг. *bias*) апроксиматор мреже су параметри који се могу тренирати минимизирањем композитне функције губитка у следећем облику:
.. math::
:label: eq:loss1
\mathcal{L =}\mathcal{L}_{r} + \mathcal{L}_{0} + \mathcal{L}_{b},
где су
.. math::
:label: eq:loss2
\mathcal{L}_{r} = \frac{1}{N_{r}}\sum_{i = 1}^{N_{r}}{\left| u\left( X^{i},t^{i} \right) + \mathcal{N}\left\lbrack u\left( X^{i},t^{i} \right) \right\rbrack \right|^{2},} \\
\mathcal{L}_{0} = \frac{1}{N_{0}}\sum_{i = 1}^{N_{0}}{\left| u\left( X^{i},t^{i} \right) - h^{i} \right|^{2},} \\
\mathcal{L}_{b} = \frac{1}{N_{b}}\sum_{i = 1}^{N_{b}}\left| u\left( X^{i},t^{i} \right) - g^{i} \right|^{2}.
Овде, :math:`\mathcal{L}_{r}`, :math:`\mathcal{L}_{0}` и :math:`\mathcal{L}_{b}` представљају резидуале основне диференцијалне једначине, почетних и граничних
услова, респективно. Поред тога, :math:`N_{r}`, :math:`N_{0}` и :math:`N_{b}` су бројеви колокационих тачака домена проблема, домена почетних и граничних услова, респективно. Ови резидуали се израчунавају компонентом НМПФЗ модела који се не обучава, а зове се **резидуална мрежа**. Да би се израчунао губитак
:math:`\mathcal{L}_{r}`, НМПФЗ захтева изводе излаза у односу на улазе. Тај рачун се постиже тзв. аутоматском диференцијацијом.
**Аутоматска диференцијација** је кључни покретач развоја НМПФЗ-а и кључни је елемент који разликује НМПФЗ од сличних настојања 90-их година прошлог века. На пример, :cite:t:`psichogios1992` и :cite:t:`fotiadis1998` су се ослањали на мануелно извођење правила пропагације уназад. Данас се рачуна на аутоматску диференцијацију која је имплементирана у већини оквира за дубоко учење, као што су `Tensorflow `__ и `PyTorch `_. На овај начин избегавамо нумеричку дискретизацију током рачунања извода свих редова у простор-времену.
Шема типичног НМПФЗ-а је приказана на :numref:`pinnschema` на којој је једноставна парцијална диференцијална једначина :math:`\frac{\partial f}{\partial x} + \frac{\partial f}{\partial y} = 0` искоришћена као пример. Као што је приказано, мрежа апроксиматора се користи за апроксимацију решења :math:`u(X,t)`, које затим иде на резидуалну мрежу за израчунавање функције губитка диференцијалне једначине :math:`\mathcal{L}_{r}`, губитка граничних услова :math:`\mathcal{L}_{b}`, и губитка почетних услова :math:`\mathcal{L}_{0}`. Тежине и пристрасности апроксиматорске мреже обучени су коришћењем прилагођене функције губитка која се састоји од резидуала :math:`\mathcal{L}_{r}`, :math:`\mathcal{L}_{0}`, и :math:`\mathcal{L}_{b}` кроз технику градијента спуштања засновану на пропагацији уназад.
.. _pinnschema:
.. figure:: pinn.png
:width: 80%
Архитектура НМПФЗ-а и стандардна петља за обуку НМПФЗ-а конструисана за решавање једноставне парцијалне диференцијалне једначине, где *PDE* и *Cons* означавају једначине, док *R* и *I* представљају њихове резидуале. Мрежа апроксиматора је подвргнута процесу обуке и даје приближно решење. Резидуална мрежа је део НМПФЗ-а који се не обучава и који је способан да израчуна изводе излаза апроксиматорске мреже у односу на улазе, што резултира композитном функцијом губитка, означеном са *MSE*.
У наредној секцији :ref:`primer` описаћемо како би изгледала конструкција композитне функције губитка за логистичку једначину.