Studenti IMI-ja u poseti Državnom Data Centru

Studenti četvrte godine Informatike su imali priliku da posete Državni data centar u Kragujevcu i saznaju detalje o njegovom funkcionisanju.

Državni data centar koji je prevashodno namenjen skladištenju podataka građana i institucija zvanično je otvoren 2020. godine. Prostire se na površini od preko 14.000 kvadratnih metara, a njegova izgradnja koštala je 30 miliona evra. Pored toga što se ovde čuvaju različiti podaci na nivou države koji se mere u desetinama terabajta, ovaj objekat hostuje i prvu državnu platformu za veštačku inteligenciju, superkompjuter koji je isporučila kompanija nVidia.

DDC ima potpisane i komercijalne ugovore za korišćenje data centra od strane poslovnih partnera među kojima su IBM i Huawei, a od skora i Oracle. U planu je i proširenje postojećih kapaciteta i potpisivanje ugovora sa drugim IT kompanijama koje posluju na svim kontinentima.