Неуронске мреже подржане физичким законима
Неуронска мрежа поткрепљена физичким законима (у даљем тексту НМПФЗ) је техника машинског учења која може се користити за апроксимацију решења парцијалне диференцијалне једначине. Парцијалне диференцијалне једначине са одговарајућим почетним и граничним условима могу се изразити у општем облику као:
Овде је
У оригиналној формулацији Raissi et al. [RPK19], НМПФЗ се састоји од две подмреже:
апроксиматор мреже и
резидуалне мреже.
Апроксиматор мрежа прима улаз
где су
Овде,
Аутоматска диференцијација је кључни покретач развоја НМПФЗ-а и кључни је елемент који разликује НМПФЗ од сличних настојања 90-их година прошлог века. На пример, Psichogios and Ungar [PU92] и Lagaris et al. [LLF98] су се ослањали на мануелно извођење правила пропагације уназад. Данас се рачуна на аутоматску диференцијацију која је имплементирана у већини оквира за дубоко учење, као што су Tensorflow и PyTorch. На овај начин избегавамо нумеричку дискретизацију током рачунања извода свих редова у простор-времену.
Шема типичног НМПФЗ-а је приказана на Сл. 1 на којој је једноставна парцијална диференцијална једначина

Сл. 1 Архитектура НМПФЗ-а и стандардна петља за обуку НМПФЗ-а конструисана за решавање једноставне парцијалне диференцијалне једначине, где PDE и Cons означавају једначине, док R и I представљају њихове резидуале. Мрежа апроксиматора је подвргнута процесу обуке и даје приближно решење. Резидуална мрежа је део НМПФЗ-а који се не обучава и који је способан да израчуна изводе излаза апроксиматорске мреже у односу на улазе, што резултира композитном функцијом губитка, означеном са MSE.
У наредној секцији Пример конструкције функције губитка описаћемо како би изгледала конструкција композитне функције губитка за логистичку једначину.