Osnovne informacije
- Predmetni nastavnik: prof. dr Miloš Ivanović
Saradnici: Stefan Biševac dipl.inž, Radovan Drašković, Marija JolovićNastavni plan
- Teorijska nastava. Istorijat računarskih mreža. Lokalne i globalne računarske mreže. Virtualna (komutovana) kola i komutacija paketa. Bezbednost i zaštita u računarskim mrežama. Komunikacije i umrežavanje: mrežni standardi i organizacije za standardizaciju. ISO referentni model sa 7 nivoa. TCP/IP referentni model sa 5 nivoa. Fizički nivo. Nivo veze podataka. Mrežni nivo. Transportni nivo. Aplikativni nivo. Kompresija i dekompresija podataka. Multimedijalne tehnologije. Web tehnologije. Karakteristike Web servera i klijenata. Alati za pravljenje Web sajtova i aplikacija. Protokoli za rad. Aplikacije u klijent/server okruženju. Bežično i mobilno računarstvo.
- Praktična nastava. Administracija i praktičan rad sa različitim elementima računarskih mreža – switch, gateway, razni servisi i serveri (DNS, DHCP, FTP, HTTP, HTTPS), softver za monitoring i administraciju računarskih mreža.
Način polaganja ispita
Struktura bodovanja je sledeća:- Redovno prisustvo nastavi – 4 poena,
- Kolokvijumi – 46 poena,
- Završni ispit – 50 poena.
Uslov za izlazak na ispit je više od polovine bodova za predispitne obaveze. Student na završnom ispitu dobija 50 davanjem odgovora na 5 pitanja. Dužan je da na svako pitanje da odogovor kojim pokazuje minimalno znanje.Kolokvijumi
- Furijeov razvoj, prenos signala, Nikvistova i Šenonova teorema, Hamingov kod, CRC, Ethernet;
- Mrežni sloj, adresiranje, rutiranje, NAT, Berckley sockets, tunelovanje, protokoli aplikativnog sloja, instalacija i konfiguracija LAMP servera.
Literatura
- A.S. Tanenbaum, Računarske mreže, Mikro knjiga, Beograd, 2005.
- Kurose, James F., and Keith W. Ross. "Computer networking: a top-down approach." (2016).