Studijski program OAS Informatike stalno se prilagođava zahtevima tržišta. Veliki broj izbornih predmeta nudi mogućnost studentima da jednim delom sami kreiraju studije prema svojim afinitetima. Obavezna praksa u partnerskim firmama, kao i veliki broj projektnih zadataka daju mogućnost da teorijska znanja budu funkcionalna i upotrebljiva. Ambiciozmnim studentima se pruža mogućnost da sarađuju sa nastavnicima i saradnicima na realnim privrednim i istraživačkim projektima, koji zahtevaju primenu naučenog u praksi, ali i sticanje znanja iz oblasti koje nisu obuhvaćene planom i programom osnovnih studija.
Ukratko:
- Najnovije tehnologije i aktuelne oblasti.
- Veliki broj praktičnih projekata.
- Način polaganja i dinamika rada koji garantuju spremnost za posao.
- Nastavno osoblje sa iskustvom u radu na realnim projektima.
- Saradnici iz privrede.
- Široka mreža kompanija koje nude praksu.
Naravno! Softversko inženjerstvo je jedan od tri smera (izborna modula) za koji se možete opredeliti pri upisu na drugu godinu studija. Prva godina je zajednička za sve studente na studijskom programu.
Studenti se opredeljuju za jedan od 3 smera (izborna modula) pri upisu na drugu godinu studija. Prva godina je zajednička za sve studente na studijskom programu.
Studenti mogu izabrati jedan od sledećih modula:
- Softversko inženjerstvo,
- Računarske nauke,
- Informaciono-komunikacione tehnologije.
Bez obzira na odabrani modul, studijski program osnovnih akademskih studija Informatike traje 4 godine (8 semestara,240 ESPB).
Po završetku studija, u zavisnosti od izabranog modula na OAS Informatike, student stiče jedan od sledećih stručnih naziva:
- Diplomirani informatičar – računarske nauke,
- Diplomirani informatičar – softversko inženjerstvo,
- Diplomirani informatičar – informaciono-komunikacione tehnologije.
U prvu godinu osnovnih studija mogu se upisati kandidati koji imaju srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju, uz polaganje prijemnog ispita iz Matematike po programu gimnazije prirodno-matematičkog smera.
Kandidat se može upisati na studijski program u statusu budžetskog studenta ukoliko ostvari najmanje 51 poen* i nalazi se na jedinstvenoj rang listi do broja odobrenog za upis studenata na teret budžeta.
*Ukupan broj poena ostvarenih po osnovu opšteg uspeha u srednjoj školi i rezultata prijemnog ispita.
Prijavljivanje za polaganje prijemnog ispita se vrši po objavljivanju Konkursa za upis na fakultete koji objavljuje Univerzitet u Kragujevcu. Uobičajeno je da se dokumenta predaju u drugoj polovini juna, a prijemni ispit se organizuje krajem juna ili prvoj nedelji jula meseca. Ukoliko ima nepopunjenih mesta dopunski upis se organizuje početkom septembra.
Tačan datum polaganja prijemnog ispita biće blagovremeno objavljen na sajtu Prirodno-matematičkog fakulteta i na sajtu Instituta za matematiku i informatiku.
Svi kandidati koji žele da polažu prijemni ispit za upis na OAS Informatike u obavezi su da se prijave u Studentskoj službi fakulteta ili putem onlajn prijave, zavisno od aktuelne epidemiološke situacije, o čemu će svi zainteresovani kandidati biti blagovremeno obavešteni putem sajta PMF-a i sajta Instituta za matematiku i informatiku.
Studentskoj službi je potrebno dostaviti:
- prijavu na konkurs (obrazac se dobija u Studentskoj službi ili skriptarnici Fakulteta)
- svedočanstva svih razreda prethodnog obrazovanja (original ili overene kopije; ukoliko kopije nisu overene potrebno je doneti original na uvid)
- izvod iz matične knjige rođenih
- diplomu o završenom srednjem obrazovanju
- dokaz o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita.
Uplatu je potrebno izvršiti na žiro račun PMF-a broj 840-1017666-11, poziv na broj 05-19. Prethodnih godina naknada za polaganje prijemnog ispita iznosila je 7.000 dinara. Uskoro će biti objavljen iznos naknade za ovu godinu, pri čemu se ne očekuju promene u odnosu na prethodne godine.
Prijemni ispit se sastoji od 15 zadataka iz matematike po programu gimnazija prirodno-matematičkog smera. Prijemni ispit za upis na studije Informatike 2020. godine dostupan je ovde.
Ukoliko želite uvid u arhivu prijemnih ispita od prethodnih godina, potrebno je da se prijavite putem linka (ukoliko ste se prijavili za pohađanje besplatne pripremne nastave, ovi sadržaji su vam već dostupni u okviru platforme Microsoft Teams, u okviru tima Pripremna nastava iz matematike, u koji ste uključeni).
Kandidatima koji polože prijemni ispit na jednom od dva studijska programa OAS Matematika ili OAS Informatika se nudi mogućnost priznavanja rezultata i upis na drugi, ukoliko na odgovarajućem studijskom programu postoje upražnjena mesta nakon završenog upisa kandidata kojima je taj studijski program bio prvi izbor.
Najbolja priprema za prijemni ispit jeste pohađanje BESPLATNE pripremne nastave na Institutu za matematiku i informatiku koja će ove godine početi 27.02.2021. i održavaće se svake subote u terminu od 10 do 12 časova putem platforme Miscrosoft Teams.
U svakom terminu nastave je predviđeno obrađivanje po jedne oblasti koja će biti zastupljena na samom ispitu. Nastavu drže profesori i saradnici Instituta za matematiku i informatiku. Više o planu i rasporedu pripremne nastave i samog prijemnog ispita možete pronaći ovde.
Pored toga, na sajtu Instituta za matematiku i informatiku možete pronaći i dodatni materijal za pripremu prijemnog ispita.
Učenici koji su u četvrtom razredu srednje škole osvojili jednu od prve tri nagrade na Republičkom takmičenju iz matematike (takmičenje u organizaciji Društva matematičara Srbije i Ministarstva prosvete Republike Srbije) ili na Srpskoj matematičkoj olimpijadi, kao i učenici koji su osvojili neku od nagrada na finalnom takmičenju Kengur bez granica u toku trećeg ili četvrtog razreda, oslobođeni su polaganja prijemnog ispita.
Poslednjih nekoliko godina Prirodno-matematički fakultet je na osnovne akademske studije matematike upisivao 70 studenata koji se finansiraju iz budžeta. Ministarstvo prosvete Republike Srbije daje saglasnost na broj budžetskih mesta, a tačan broj će biti poznat nakon objavljivanja konkursa za upis od strane Univerziteta u Kragujevcu.
Školarina za studente koji se sami finansiraju iznosi 72.000 dinara za jednu školsku godinu. Školarina za studente strance iznosi 2.500 evra za jednu školsku godinu.
Nastava na fakultetu je organizovana tako da studenti za svaki predmet slušaju predavanja i pohađaju vežbe. Predavanja drže profesori i na predavanjima se uglavnom stiču teorijske osnove. Vežbe drže asistenti i saradnici i na vežbama se praktično obrađuje teorijsko znanje stečeno na predavanjima.
Polaganje ispita se sastoji iz dva dela. Prvi deo podrazumeva polaganje kolokvijuma, a drugi polaganje završnog ispita. Kolokvijumi (najčešće dva) se polažu tokom semestra i na njima se uglavnom vrši provera znanja studenata na praktičnim primerima. U zavisnosti od predmeta, na kolokvijumima student može ostvariti između 50 i 70 poena, od maksimalnih 100 poena koliko nosi svaki predmet, a preostale poene, student ostvaruje polaganjem završnog ispita. Završni ispit se može polagati više puta u nekom od ispitnih rokova. Uslov za izlazak na završni ispit je da student na predispitnim obavezama (kolokvijumima) ostvari više od polovine od ukupnog broja poena predviđenih za predispitne obaveze (npr. bar 26 od 50 poena). U protivnom, student je prinuđen da taj predmet sluša i polaže ponovo naredne školske godine.
Svi studenti koji su završili OAS Informatike su zaposleni, a većina njih se zaposlila još tokom studija. Naši bivši studenti rade u softverskoj industriji, telekomunikacionim kompanijama, bankama, osigurajavaćim kućama, a mnogi od njih su vlasnici firmi za razvoj softvera. Iskustva nekih od njih možete videti ovde.
Nakon završenih Osnovnih akademskih studija Informatike, student ima mogućnost upisa na Master akademske studije Informatike u Institutu za matematiku i informatiku koje čine prirodni nastavak osnovih studija. Master studije traju jednu godinu (2 semestra, 60 ESPB).